umutweb2_alt1_03.jpg
Fzt. Umut AYBARÇ

HAKKIMDA

Kendimi bildim bileli sanatla ya da sağlıkla uğraşmak istediğimden emindim. Ne mutlu ki sağlığın içinde sanata devam edebilme şansını fizyoterapist olmakla buldum. Erken yaşlarda sanata ilgim resim ile başladı. Yıllar geçtikçe bu eski dostun yanına müzik de katıldı. Lise yıllarımda, çok iyi müzisyen arkadaşlar edinme ve onların sayesinde konserlerde solistlik yapma şansım oldu. Lisedeki son yıllarımda ise matematik öğretmenim sayesinde içimdeki dansçı gün yüzüne çıktı ve gösterilerde yer almaya başladım. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ilk yıllarında tangoyla tanıştım. Tango öyle bir tutkuydu ki, o yıllarda Türkiye Şampiyonaları’na katılan lisanslı bir dansçı oldum. İlgi alanım zamanla beni daha çok aktif sporun içine çekti ve salon sporlarının yanı sıra kitesurf son yıllarda en çok ilgilendiğim alan oldu.

Fizyoterapiyle ilgili ilk deneyimlerim çocuklar ile başladı. Dünya üzerindeki en saf ve özgür sanatçılarla; çocuklarla çalışmaya başlamış oldum. Çocuklar ile çalışmalarıma İzmir’de devam ederken Joan Day Mohr sayesinde nörogelişimsel tedavi ve terapi yöntemleri ile yolum aydınlanmış oldu. Sinir sistemi üzerindeki çalışmalarım ve deneyimlerim beni hep daha fazlasını araştırmaya itti. İstanbul’da çalışmaya başladıktan sonra Ayres‘in Uluslararası Duyu Bütünleme eğitimlerini tamamlamakla mesleki açıdan bambaşka bir bakış açısı kazandım.

Çocukların ilgilerini izleyerek sağlıklı gelişimlerini destekleyen DIR Floortime Konsepti ile hem çocuk hem de yetişkinlerle yaptığım çalışmalarda bütüncül bir bakış açısı kaçınılmaz oldu. Terapi süreci ister çocuk ister yetişkin için olsun bireyi temel alıp holistik bir bakış ile yürütüldüğünde kalıcı değişiklikleri sağlıyor.

Çocuklarla terapi insan ile ilgili tüm detaylara hakim olmayı gerektiren bir disiplin. Düzenlediğim her terapi seansı; her seferinde yeni baştan kurulan bir tiyatro sahnesine evrilirken, benim için ise sahip olduğum tüm fiziksel ve sanatsal birikimimi sergileme fırsatı demek. Çocuklar ve yetişkinlerle yürüttüğüm seans ve danışmanlık hizmetlerinde de bireylerin hayatları ile ilgili her detay benim için ayrı bir önem taşımakta. Yaşadığımız hayata anlam katabilmek ve her anının keyfine varabilmek benim için hayat felsefesi olmuş durumda. Son yıllarda bu deneyimlerimi, seminerler ve eğitimlerle daha çok insana aktarmak, paylaşmak benim için en büyük mutluluk.
ÜYE OLUNAN DERNEK VE KURULUŞLAR
KATILDIĞI EĞİTİMLERDEN BAZILARI
DIR 201 Başlangıç Düzeyi Floortime, Temel Fonksiyonel Duygusal Gelişim Kapasitelerini Desteklemek”, İstanbul

Sensory İntegration Certification, İstanbul

Course 3 of The Sensory Integration Certification Program SIPT Module, İstanbul

Refleksten İstemli Harekete Normal Gelişimin Temelleri, İstanbul

Vestibuler Rehabilitasyon, İstanbul

Course 2 of The Sensory Integration Certification Program SIPT Module, İstanbul

Machover Yorumlaması ile Bir İnsan Çiz Testi Eğitimi, İstanbul

Course 1 of The Sensory Integration Certification Program SIPT Module, İstanbul

Yetersizliği Olan Çocuklarda Tedavi Uygulamalarının Bir Arada Kullanımı, İstanbul

Improving Speech and Language, Oral Motor Skills and Behavior using Sensory Functions, Craniosacral and Reflexes, İstanbul

The 64th GM Trust Course on Prechtl’s Assessment of General Movements, Ankara

Duyu Bütünlüğü II, Ankara

Duyu Bütünlüğü I, İzmir

NDT Bobath Fonksiyonel Hedeflerin Belirlenmesi ve Çalışmaları

NDT Bobath Yürüyüş Gelişimi Kursu, İzmir

Pediatric Bobath Basic Semineri, Konya

Introduction to NDT/Bobath and Normal Development, Ankara
 
#
Tamam